برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در ترکیه + عکس

برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در ترکیه

خبرگزاری فارس: سازمان امور دیانت ترکیه برای اولین بار با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که ماه محرم برای مسلمانان ماه عزاداری است، نه عید.

خبرگزاری فارس: برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در ترکیه

به گزارش فارس به نقل از کانال تی آر تی ترکیه، سازمان امور دیانت ترکیه برای اولین بار با صدور بیانیه ای با تاکید بر اینکه ماه محرم برای مسلمانان ماه عزاداری است، گام مهمی در راستای تحکیم برادری و وحدت شیعه و سنی برداشت.

این در حالی است که تا به امروز ذهنیت حاکم در ترکیه با انتقال روایت های ساختگی به مردم اهل سنت این کشور و با هدف به فراموشی سپردن قتل عام فجیع اهل بیت رسول خدا (ص) در صحرای کربلا و شهادت سرور جوانان بهشت حضرت حسین ابن علی (ع)، همواره با طرح روایت های جعلی برای این ماه نظیر به خشکی نشستن کشتی نوح (ع)، خلقت حضرت آدم (ع) و حضرت حوا (ع) و یا نجات حضرت یونس (ع) از شکم ماهی در این ایام و در کل با مطرح کردن موضوعات شادی آور، مردم اهل سنت ترکیه را به نوعی دشمن اهل بیت (ع) نشان داده و این جامعه را از جامعه تشیع و علوی تبارهای ترکیه دور نگاه داشته است.

سازمان امور دیانت ترکیه با انتشار این بیانیه و تاکید بر اینکه این حادثه جگرسوز، نه تنها در میان مسلمانان شیعه، بلکه در میان کلیه مسلمانان جهان اعم از شیعه و سنی به عنوان دردی مشترک بوده، گامی مهم در راه وحدت و برادری مسلمانان برداشت.

محمد گورمز رئیس سازمان امور دیانت ترکیه در بیانیه مذکور حادثه کربلا را به عنوان ماجرایی عبرت آمیز و پرمشقت در رابطه با گذشت از مال و ثروت و حتی جان و پیام آور دین رحمت اسلام به تمام جهانیان ارزیابی کرد. وی با اشاره به هجرت امام حسین (ع) خاطرنشان کرد که تبلیغ مایه هجرت و هجرت مایه تبلیغ شده و به طور خلاصه هجرت برای مسلمانان یک میلاد محسوب می شود.

رئیس سازمان امور دیانت ترکیه در ادامه بیانیه خود تصریح کرد که ماه محرم و روز دهم این ماه که همان عاشوراست، در طول تاریخ برای مسلمانان اهمیت خاصی داشته است.

وی افزود: ماه محرم در عین حال یادآور خاطره تلخ شهادت حضرت حسین (ع) نواده رسول خدا (ص) و هفتاد تن از منسوبین اهل بیت (ع) در صحرای کربلا به خاطر حرص سیاسی گروهی خاص است. این حادثه جگرسوز، نه تنها در میان مسلمانان شیعه، بلکه در میان کلیه مسلمانان جهان اعم از شیعه و سنی به عنوان دردی مشترک مطرح است. حضرت حسین (ع) و یارانش که در صحرای کربلا به طرز بی رحمانه ای به شهادت رسیدند، با ایستادگی اصیل خود در این حادثه و مبارزه شرافتمندانه در برابر باطل در قلب کلیه مومنان جای گرفته اند و کسانی که به وی و نزدیکانش این ظلم را روا داشتند همواره از سوی وجدان مشترک بشریت محکوم شده اند. حادثه کربلا به کلیه جوامع اسلامی در هر کجای دنیا که باشند و از هر گروه و مذهبی که باشند تعلق دارد. از این منظر محرم، عاشورا و کربلا بازتاب هایی در جوامع اسلامی به لحاظ دینی و فرهنگی داشته است. روزه هایی که در این ماه در  بلاد اسلامی گرفته می شود، صدقاتی که در این ماه طبخ و توزیع می شود و یاد شهادت حضرت حسین (ع) و خاندان و یارانش در این ماه برخی از این بازتاب ها بشمار می رود. کما اینکه درد و غم ناشی از شهادت حضرت حسین (ع) به شعرها، مرثیه ها و مقتل ها منعکس شده و آثار بی شماری در این زمینه پدید آمده است.

رئیس سازمان امور دیانت ترکیه در ادامه بیانیه خود با اشاره به اشعار عاشق یونس در همین رابطه بر ضرورت وحدت مسلمانان و طلب رحمت برای حضرت حسین (ع) و دیگر شهدای کربلا و شهدای مردم ترکیه و گرامیداشت یاد این شهیدان با حضرت سجاد (ع) و سلام و درود بر اهل بیت (ع) رسول خدا (ص) از خداوند برای مردم ترکیه که با حب اهل بیت (ع) سال های متمادی در صلح و آرامش و امنیت زندگی کرده اند، استمرار زندگی در صلح و صفا را طلب کرد.

 

 

 

/ 0 نظر / 116 بازدید