یک کتاب در یک نگاه

یک کتاب در یک نگاه
فرهنگ جامع سخنان امام حسین علیه السلام گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم مترجم: علی مؤیدی چاپِ دوّم، شهریور 1378 ناشر: علی مؤیدی

این اثر ترجمه موسوعة کلمات الامام الحسین علیه السلام است که پیش از این در سال 1373 گروه حدیث دانشکده باقرالعلوم آن را تهیه و منتشر کرده است. این اثر در دو بخش و نه فصل به شرح زیر تهیه و تنظیم شده است: بخش اول شامل سخنان امام حسین علیه السلام در زمان پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم ، سخنان امام حسین علیه السلام در زمان امام علی علیه السلام ، سخنان امام حسین علیه السلام در زمان امام حسن علیه السلام و سخنان امام حسین علیه السلام در زمان امامتش می باشد. بخش دوّم شامل پنج فصل عقاید، احکام، اخلاق، دعاها و اشعار است. مجموعه مباحث کتاب در 960 صفحه عرضه شده است. در مقدمه کتاب آمده است: «در این مجموعه تنها روایاتی که حاوی کلام امام حسین بوده، آورده شده است روایاتی که در رابطه با فضایل آن حضرت یا بیانگر وقایعی در رابطه با آن حضرت که خالی از سخنان اوست نیامده است».

فرهنگ عاشور مؤلف: جواد محدثی اسفند 1374 نشر معروف

این اثر در تبیین 428 موضوع مربوط به فرهنگ عاشوراست که در طی 512 صفحه به صورت الفبایی تنظیم شده است. مؤلف در تشریح هدف از نگارش این اثر در مقدمه چنین می نویسد: «هدف از تدوین این فرهنگ نامه آن بود که یک مجموعه یک جلدی فشرده دَمِ دستی و کاربردی،حاوی لازم ترین دانستنی ها پیرامون موضوعاتی که به آن نهضت جاوید، چه در عصر حادثه، چه زمان های پس از آن تا امروز مربوط می شود ارائه گردد. از این رو مدخل های کتاب که به ترتیب الفباست، اشخاص، گروه ها، جاها، کتاب ها، اصطلاحات، سنّت ها، شعایر، تعالیم مکتبی و محورهای دیگر را که به نحوی در ارتباط با فرهنگ عاشوراست شامل می شود».

قیام جاودانه نویسنده: محمدرضا حکیمی چاپ اول، 1373 دفتر نشر فرهنگ اسلامی

در این کتاب که مشتمل بر 231 صفحه است. عناوین مقالات مجموعه حاضر عبارت است از:

1. عاشورا و جهان اسلام؛ 2. عاشورا وانسان نو؛ 3. عاشورا و عدالت...؛ 4. عاشورا، انقلاب ها و حکومت ها؛ 5. حکومت مسانخ؛ 6. اسلام و مردم (دین مردمی)؛ 7. طاغوت زدایی، تنها راه رهایی؛ 8. عدالت، محو سیمای فقر.

در قسمتی از مقدمه این اثر درباره عاشورا چنین تعبیراتی به چشم می خورد: «رسالت جداسازی حق از باطل و عدل از ظلم به منظور پایداری حق و عدل و نابودی باطل و ظلم همواره رسالتی عظیم است و عاشورای عظیم تجلّی تام ادای این رسالت است».

زندگانی امام حسین علیه السلام نویسنده: سیّدهاشم رسولی محلاتی چاپ دوّم، 1378 دفتر نشر فرهنگ اسلامی

اثر حاضر که با هدف تشریح ابعاد مختلف زندگی و سیره امام حسین علیه السلام تدوین شده در 591 صفحه و هفده بخش به شرح زیر تنظیم شده است:

1. ولادت (وقایع ولادت)؛ 2. دوران کودکی و دامان پرمهر جدّ ومادر و پدر؛ 3. از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم تا شهادت امیرالمؤمنین علیه السلام ؛ 4. پس از شهادت پدر؛ 5. پس از شهادت برادر؛ 6. ولی عهدی یزید؛ 7. دوران حکومت ننگین یزید تا قیام و نهضت امام حسین علیه السلام ؛ 8. علل قیام و نهضت مقدس امام حسین علیه السلام ؛ 9. حرکت امام به سوی مکه و ماجراهای پس از آن؛ 10. حرکت مسلم بن عقیل به سوی کوفه؛ 11. وضع کوفه و مردم آن شهر پس از شهادت مسلم؛ 12. حرکت امام علیه السلام به سوی عراق؛ 13. در کربلا چه گذشت؛ 14. شهادت یاران امام علیه السلام ؛ 15. شهادت اهل بیت علیه السلام 16. شهادت امام علیه السلام ؛ 17. شمه ای از فضایل و مکارم اخلاق امام حسین علیه السلام .

فروغ شهادت یا اسرار مقتل سیدالشهد نویسند: علی سعادت پرور چاپِ اوّل، 1373 انتشارات پیام آزادی

مؤلف بخشی از دیدگاه های خود در زمینه اسرار معنوی نهضت عاشورا را در 31 فصل و 430 صفحه در اثر حاضر عرضه کرده است. وی در بیان هدف از تألیف این کتاب می نویسد: «درباره سیّدالشهدا و وقایع عاشورای حسینی کتب و رساله ها و مقاتل فراوانی نوشته شده است و هریک از زاویه ای خاصّ به غواصی در دریای ژرف معارف امامت و ولایت و نهضت عظیم حسینی پرداخته اند، ولی در آنچه آنها به روشنگری ریشه های تاریخی و علل اجتماعی نهضت حسینی و ذکر وقایع آن دوران اختصاص داده اند کم تر به اسرار معنوی مقتل سیدالشهدا و رموز عرفانی این حرکت عظیم و تاریخ ساز عالم بشری توجه شده است. غرض ما از تدوین این رساله بررسی پاره ای از اسرار مقتل سیدالشهدا، خصوصا دقت در کلمات آن حضرت در طول حرکت و پاره ای از زیارت های وارده درباره ایشان است».

در کربلا چه گذشت مؤلف: مرحوم شیخ عباس قمی مترجم: آیة اللّه کمره ای چاپ هشتم، زمستان 1378 انتشارات مسجد مقدّس جمکران

این کتاب ترجمه نفس المهموم است که مجموعه مباحث آن در پنج باب به شرح زیر به نگارش درآمده است:

از مقدمه کتاب که به واقعه ولادت امام حسین علیه السلام اختصاص داده شده است. در باب اوّل درباره مناقب امام حسین علیه السلام و ثواب گریه بر مصائب آن حضرت مباحثی عرضه شده است. در باب دوّم ماجراهای تاریخی پس از مرگ معاویه مورد بررسی قرار می گیرد. در باب های سوّم و چهارم حوادث پس از شهادت امام حسین علیه السلام بررسی شده است. در باب پنجم به معرفی اولاد و همسران امام حسین علیه السلام پرداخته می شود و در ادامه از فضیلت زیارت آن حضرت بحث می شود. در خاتمه مقداری از شرح حال توّابین و خروج مختار و انتقام از قاتلان امام حسین علیه السلام بیان می شود. بخش پایانی کتاب نوشته دیگری از مؤلف تحت عنوان «نفثه المصدور» است که موضوع آن تبیین مصایب شهدای کربلاست. مجموعه مقالات هر دو بخش کتاب در 920 صفحه تنظیم شده است.

قصه کربلا مؤلف: حجة الاسلام و المسلمین علی نظری منفرد چاپ دوّم، 1376 انتشارات سرور

در این کتاب که مشتمل بر دو بخش است نخست مجموعه وقایع نهضت امام حسین علیه السلام از زمان حرکت آن حضرت از مدینه به سوی کربلا بررسی می شود. مجموعه مطالب بخش اول در قالب پنج سفر تنظیم شده است:

سفر اوّل: وقایع حرکت از مدینه به سوی مکه که با هدف امتناع از بیعت با یزید انجام گرفت؛

سفر دوّم: حرکت از مکه به سوی عراق که به صورت ظاهر برای اجابت دعوت مردم کوفه انجام یافت؛

سفر سوّم: حرکت اهل بیت علیه السلام به سوی شام همراه با بررسی رسالت تبلیغ پیام امام علیه السلام ؛

سفر چهارم: حرکت از شام به سوی کربلا و اقامه مراسم عزاداری برای شهدای کربلا؛

سفر پنجم: بازگشت اهل بیت علیه السلام به سوی مدینه؛

در بخش دوّم کتاب تحت عنوان «قصه انتقام» به بررسی وضع شیعیان پس از شهادت امام حسین علیه السلام و قیام مختار پرداخته می شود.

تاریخ سیدالشهداء مؤلف: شیخ عباس صفایی حائری چاپ اوّل، تابستان 1379 انتشارات مسجد مقدس جمکران

مؤلف در این اثر ابعاد مختلف قیام امام حسین علیه السلام را بررسی می کند. ناشر در توصیف ویژگی خاص این اثر در مقدمه می نویسد: «نگاه دقیق به جریانات عاشورا و آنچه قبل از آن و پس از آن اتفاق افتاد برای درک عظمت های این قیام و راه یابی به قلّه های پرشکوه معارف و حقایق نهفته در آن ضرورت دارد. تنها با تحلیل های موشکافانه و تحقیقات عالمانه و بررسی های همه جانبه است که می توان شگفتی های پدید آمده در عاشورا را شناخت و به عمق توطئه ها و برنامه ریزی های دشمنان در هریک از مراحل قبل و بعد آن دست رسی پیدا کرد. کتابی که در پیش رو دارید اثر مرحوم حاج شیخ عباس صفایی حائری است که در ضمن برشمردن وقایع، پیشینه ها و پیامدهای قیام اباعبداللّه علیه السلام به تحلیل دقیق و منصفانه هریک از آنها پرداخته و بسیاری از زوایای مبهم این قیام مقدس را روشن ساخته است». مجموعه مطالب کتاب در ضمن 14 فصل و 670 صفحه تنظیم شده است.

بررسی و تحقیق پیرامون نهضت حسینی نویسنده: سیدعلی فرجی چاپ اوّل، بهار 1375 دفتر نشر فرهنگ اسلامی

مؤلف در این کتاب کوشش می کند که ابعاد هم زمان و پیشین نهضت حسینی را به همراه ریشه های واقعی و شاخ و برگ های اساسی و آثار مهم تر علمی و عملی آن را در ضمن کلیات وقایع تاریخ بررسی کند. سعی شده است که این بررسی در یک مجلد و به صورت فشرده انجام گیرد. مباحث کتاب در طی پنج بخش آمده است:

1. بنی امیه و مسئله خلافت اسلامی؛

2. دو سازمان متضاد (اموی و علوی) در محیط اسلام؛

3. تشریح علل قیام امام حسین علیه السلام ؛

4. چگونه قیام امام حسین علیه السلام پیروز شد؛

5. مکتب حسین علیه السلام .

حماسه حسینی

مؤلف: استاد شهیدمرتضی مطهری

چاپ: چاپ سی ودوّم، 1378

تعداد مجلدات: سه جلد

استاد شهید مرتضی مطهری

حماسه حسینی مجموعه ای است برگرفته از سخنرانی ها و یادداشت های مختلف استاد مطهری رحمه الله که درباره حادثه عاشورا از آن استاد فرزانه به یادگار مانده است. این اثر در سه مجلد تنظیم شده است.

جلد اوّل مشتمل بر سه بخش است: سخنرانی های مربوط به تحریفات واقعه کربلا، حماسه حسینی؛ بررسی عنصر تبلیغ در نهضت حسینی و تبلیغ در اسلام.

جلد دوّم چهار بخش دارد: عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی، شعارهای عاشورا، تحلیل واقعه عاشورا، ماهیت قیام حسینی.

جلد سوّم: در ده بخش سامان یافته: ریشه های تاریخی حادثه کربلا، ماهیت قیام امام حسین علیه السلام ، امام حسین علیه السلام و عیسی علیه السلام ؛ یادداشت های امر به معروف و نهی از منکر؛ تحریفات واقعه عاشورا؛ نقدی بر کتاب حسین وارث آدم؛ یادداشت عنصر تبلیغ در نهضت حسینی؛ حماسه حسینی؛ حواشی بر کتاب شهید جاوید؛ یادداشت های متفرقه.

مجموعه مطالب این سه جلد در ضمن حدود 1079 صفحه تدوین و منتشر شده است.

ترجمه اللُّهوف فی قتلی الطفوف مؤلف: سیدبن طاووس مترجم: عبدالرحیم عقیقی بخشایشی چاپ چهارم، خرداد 1378 دفتر نشر نوید اسلام، قم

ادبیات عاشورا ابعاد مختلفی دارد که بخشی از آن به مقتل نگاری اختصاص داده شده است. از همان ابتدای وقوع فاجعه کربلا افراد به نگارش شرح وقایع پرداخته اند که اولین مقتل که بر اساس دیده ها به نگارش درآمده است در سال 65 ه نوشته شده است. اثر حاضر از مقاتل ارزشمندی است که آن را عالم بزرگ، سیّد رضی الدین علی بن موسی معروف به ابن طاووس در قرن هفتم، نگاشته است. مجموعه مطالب این اثر در سه بخشِ «امور قبل از واقعه عاشورا»، «توصیف وقایع جنگ و شهادت امام حسین علیه السلام و یاران آن حضرت» و «جریانات پس از عاشورا» تدوین شده است. مترجم مجموعه این مباحث را در سیصد صفحه و سه بخش به شرح زیر ترجمه و منتشر کرده است.

بخش اوّل: از ولادت تا عاشورا؛

بخش دوّم: شهادت و غارت؛

بخش سوّم: حوادث پس از شهادت تا مدینه؛

هم چنین بخش پایانی کتاب به توصیف و تبیین سرنوشت قاتلان امام حسین علیه السلام و قیام توابّین و زندگی نامه مختار ثقفی و سلیمان بن صُرد و... می پردازد.

در مکتب مهتر شهیدان امام حسین علیه السلام مؤلف: دکتر علی قائمی
/ 0 نظر / 12 بازدید