"مقتل جامع سیدالشهدا" و "علم النفس فلسفی" رونمایی شد

تاریخ درج : 1389/10/22

"مقتل جامع سیدالشهدا" و "علم النفس فلسفی" رونمایی شد
 
 
کتاب های مقتل جامع سیدالشهدا(ع) و علم النفس فلسفی با حضور آیت الله مصباح یزدی رونمایی شد.

منبع خبر: www.rasanews.ir


کتاب مقتل جامع سیدالشهدا(ع) و کتاب علم النفس فلسفی، سه شنبه شب در همایش تجلیل از پژوهشگران مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به دست آیت الله محمدتقی مصباح یزدی و با حضور آیت الله عباس کعبی و حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا فیاضی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رونمایی شد.
 
براساس این گزارش، حجت الاسلام مهدی پیشوایی، استاد تاریخ و پژوهشگر حوزه علمیه قم پیش از برگزاری آیین رونمایی از این دو کتاب به ضرورت تدوین کتاب مقتل جامع سیدالشهدا(ع) اشاره کرد و گفت: هرچند مقاتل مختلفی در طول زمان نوشته شده و در زمان کنونی هم کتاب های متعددی به رشته تحریر درآمده است، اما هر کتاب مخاطبان خاصی دارد و هدف خاصی را دنبال می کند.
 
وی افزود: کتاب مقتل جامع سیدالشهدا(ع) با هدف نگاه جامع به حادثه عاشورا تدوین شده است و تنها به قیام امام حسین(ع) محدود نمی شود؛ بلکه به ریشه های تاریخی، اجتماعی، سیاسی و همچنین حوادث پس از واقعه عاشورا می پردازد.
 
این استاد تاریخ حوزه علمیه قم با بیان این که نام کتاب تنها مقتل نیست؛ بلکه تاریخ قیام و مقتل جامع حضرت سیدالشهدا(ع) است، ابراز داشت: خطیبان و مبلغان جوان حوزه به سبب گردآوری تمام مباحث موردنیاز در این اثر، از مراجعه به سایر کتاب ها که بعضاً هیچ اعتباری هم ندارند، بی نیاز می شوند.
 
وی با اشاره به برخی از فصول جانبی این کتاب، گفت: در فصول مقدماتی ریشه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی حادثه عاشورا و قضیه ولیعهدی یزید و هزینه های بسیار معاویه برای ولیعهدی وی بررسی شده است.
 
حجت الاسلام پیشوایی، فلسفه قیام امام حسین(ع) را از دیگر فصول این کتاب برشمرد و اظهار داشت: این کتاب در حد نیاز مبلغان حوزه به فلسفه قیام امام حسین (ع) پرداخته و می توان گفت این فصل از فصول بسیار مشکل کتاب در جمع آوری مطالب بوده است.
 
وی با بیان این که مقتل جامع سیدالشهدا (ع) در دو جلد تدوین شده که در جلد دوم آن زندگی نامه یاران امام حسین (ع) ارائه شده است، به سؤالات مطرح شده در زمینه قیام امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: بیش از ۳۰ سوال و شبهه مبتلا به، در پایان این کتاب مطرح و پاسخ آنها مستدل بیان شده تا جلوی بسیاری از تحریفات عاشورایی گرفته شود.
 
این استاد و پژوهشگر حوزوی با بیان این که نگارش این اثر با ملاک های تاریخ نگاری انجام شده است، ابراز داشت: هر جلد کتاب مقتل جامع سیدالشهدا(ع) که با بصیرت تاریخی به زیور چاپ آراسته شده، محصول تلاش چهارده نفر مورخ و تاریخ شناس حوزه علمیه قم است.
 
وی با اشاره به تدوین این کتاب در مدت هشت سال، کار گروهی را از ویژگی های آن برشمرد و اذعان داشت: از آنجایی که برخی کتب و مقاتل موجود خالی از ضعف نبوده و اتقان لازم را ندارند، این کتاب که از حدود پانصد منبع علمی و تاریخی بهره برده، منبع و مأخذ جامعی برای مراجعه مبلغان و واعظان است.

/ 0 نظر / 24 بازدید